Wciąż przybliżamy mało znane miejsca w Polsce.
Tarnów to małe ładne miasteczko na trasie z Przemyśla do Krakowa. Jeśli podróżujesz pociągiem lub samochodem i masz czas, fajnie jest wyjść tam na półtorej godziny.
W tym artykule opowiem Wam jakie ciekawe miejsca znajdują się w Tarnowie, jak się tam dostać, gdzie zjeść i napić się piwa + zdjęcia i historię miasta.
Czym jest Tarnów: historia i fakty o mieście
Miasto Tarnów położone jest w województwie małopolskim w Polsce.
Po polsku - Tarnów , po ukraińsku Tarniv , po niemiecku Tarnau . Tarnov to zła pisownia.
Nazwa pochodzi od słowa „turn” - robiono tu słynny likier tarninowy.
Założona w XI wieku. Status miasta otrzymał w XIV wieku. W okresie renesansu kwitł, ponieważ znajdował się na szlaku handlowym z Kijowa do Krakowa. W XV wieku został poważnie uszkodzony przez pożar i nie był odbudowywany przez 200 lat. W XIX wieku w Tarnowie istniała silna społeczność żydowska, jednak po okupacji hitlerowskiej niewielu ocalało.
Populacja liczy 114 tys. Mieszkańców, ale spacerując po centrum miasta wcale nie da się zauważyć, że jest ono tak ogromne :)
Tarnów to jedno z najcieplejszych miast w Polsce.
Atrakcje Tarnów
Co ciekawe, historyczne centrum Tarnowa zbudowane jest na planie owalu, a nie kwadratu, jak w większości średniowiecznych miasteczek.
Kościół ten znajduje się przy drodze ze stacji do centrum (Kościół Rzymskokatolicki Pw. Św. Rodziny)
Ratusz - mieści muzeum (Muzeum Okręgowe w Tarnowie / Ratusz). Zbudowany w XV wieku, znacznie odrestaurowany w XIX wieku. Zegar na wieży jest jednym z najstarszych w Polsce - pochodzi z XVI wieku. Można zobaczyć wnętrza, sztućce i przedmioty artystyczne władców Tarnowa.
Cena biletu 8 zł, w niedziele bezpłatnie. Godziny otwarcia: wt-pt 9-17, sob-niedz 10-16.
Co jeszcze zobaczyć w Tarnowie i okolicach
1) Muzeum Etnograficzne to jedyna w Europie stała kolekcja poświęcona sztuce Cyganów (Romów). Na podwórku znajduje się wystawa wozów cygańskich. Możesz zamówić cygańskie wakacje z piosenkami i tańcami przy ognisku. Muzeum mieści się w XVIII-wiecznym budynku hotelowym. Adres: Krakowska 10. Cena biletu: 8 zł, w niedziele bezpłatnie. Godziny otwarcia: wt. I czw. 9-17, śr. I pt. 9-15, sob.-Niedz. 10-16.
2) Stary cmentarz żydowski z 4000 grobami. Niektóre z nagrobków powstały w XVI wieku.
3) Niedaleko od Tarnova znajduje się również słynna wieś z malowanymi domami - Zalipie.
Gdzie zjeść w Tarnowie
Kolację zjedliśmy w pubie Warka Tarnów na Rynku Głównym. Przynieśli to szybko, jedzenie jest bardzo satysfakcjonujące, ale dla nas trochę tłuste. Piwo jest dobre.
Zakwaterowanie w Tarnowie
W samym Tarnowie mieszkań jest niewiele, a jeszcze mniej dobrych, a jest on położony daleko od centrum, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłby pobyt w Krakowie: jest ogromny wybór hoteli, hosteli i apartamentów na każdy gust i budżet.
W Rzesowie można też przenocować, ale hoteli też nie ma, Kraków jest lepszy.
Jak się tam dostać
Odległości:
- Tarnów - Kraków: 83 km.
- Tarnów - Rzeszów: 86 km.
- Tarnów - Przemyśl : 167 km.
Dworzec PKP i PKS Tarnów znajdują się obok siebie, 10 minut spacerem od historycznego centrum miasta.
Do Tarnowa pociągiem
Najwygodniejszym sposobem podróżowania po Polsce jest pociąg.
Pociągi Kraków-Rzeszów Przemyśl zatrzymują się w Tarnowie i kursują co 1-2 godziny. Możesz przeglądać rozkłady i ceny oraz kupować bilety na oficjalnej stronie https://intercity.pl/en/ .
Lwów-Tarnów : ze Lwowa do Przemyśla należy wsiąść w intercity , a następnie pociągiem lub autobusem do Tarnowa.
Warszawa, Wrocław, Zakopane - Tarnów : trzeba jechać z przesiadką w Krakowie.
Do Tarnowa autobusem
Nie polecam jechać autobusem do Tarnowa ze Lwowa! Zdarza się, że stoją na granicy przez 5-10 godzin! Szybsze i wygodniejsze będzie przekraczanie granicy pociągiem międzymiastowym, w którym podczas jazdy odbywa się kontrola graniczna Ukrainy i Polski.
W samej Polsce np. Do Przemyśla czy Krakowa można już dojechać autobusem.
Bilety autobusowe lepiej kupować z wyprzedzeniem przez Internet, zwłaszcza w weekendy i święta:
Nasza recenzja Tarnowa
Jeśli masz czas, warto zatrzymać się w Tarnowie po drodze z Krakowa do Przemyśla. W ciągu 1-1,5 godziny między pociągami będziesz miał tylko czas, aby zobaczyć wszystkie lokalne zabytki i wypić piwo w lokalnym pubie.
Oczywiście nie ma sensu jechać tutaj specjalnie tylko ze względu na to miasto.