Pracujesz za biurkiem? Oto, co ci grozi

☝️Pracujesz za biurkiem? Oto, co ci grozi🙀
nuga best
✍️Siedzący tryb pracy zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu aż o 60 proc. Tymczasem siedmiu na dziesięciu Polaków wykonuje swoje obowiązki zawodowe za biurkiem. Na dłuższą metę grozi to problemami z kręgosłupem i szeregiem innych dolegliwości zdrowotnych. Czego należy się obawiać i jak przeciwdziałać zagrożeniu?
• Długie siedzenie obciąża kręgosłup
Pozycja siedząca to najgorsza pozycja dla kręgosłupa. Gorsza może być jedynie niewłaściwa pozycja siedząca. A taką zazwyczaj przyjmujemy, spędzając godziny w nieergonomicznych fotelach. Najczęstszym zaniedbaniem jest brak wsparcia dla dolnego odcinka kręgosłupa. W ten sposób obciążamy lędźwie, zwiększając ryzyko urazu. Innym błędem jest siedzenie w przygarbionej pozycji z głową pochyloną przed monitorem. Cierpi na tym szyjny i piersiowy odcinek kręgosłupa. Tego typu błędy po latach mogą dać o sobie znać zmianami zwyrodnieniowymi i dolegliwościami bólowymi
• Cukrzyca "lubi" brak aktywności
Szacuje się, że połowa osób cierpiących na cukrzycę lub stany przedcukrzycowe nie zdaje sobie sprawy ze swojej kondycji zdrowotnej – i dowiaduje się o niej, gdy już jest za późno. Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jej zaniedbanie prowadzi do powikłań zagrażających życiu. Najlepszym sposobem na jej uniknięcie jest odpowiednia profilaktyka: właściwa dieta i aktywność fizyczna.
• Układ krążenia nie znosi siedzenia
Szczególnie przez osiem i więcej godzin. Chyba że do pracy przybyliśmy na rowerze, a po niej wybieramy się na salę gimnastyczną. Mimo to od biurka warto wstawać często, by pobudzić przepływ krwi w organizmie. Tylko w ten sposób możemy zadbać o prawidłowe dotlenienie tkanek i dostarczenie im substancji odżywczych. Skutki zaniedbania zdrowia układu krążenia mogą być poważne. Jednym z nich jest miażdżyca, odpowiadająca za 95 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca – zabójcy numer jeden na świecie. Przyczyną narastania blaszki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych są stany zapalne, na które wpływ ma wiele czynników, m.in. konsumpcja używek, dieta obfitująca w cukry i szkodliwe tłuszcze, a także niska aktywność fizyczna.
• Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju demencji
Na świecie z powodu otępienia starczego cierpi 47,5 miliona osób. Według prognoz do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 75,6 miliona. Główną bezpośrednią przyczyną demencji są choroby neurodegeneracyjne, m.in. choroba Alzheimera, drugą – otępienie naczyniowe związane z licznymi drobnymi uszkodzeniami naczyń krwionośnych w mózgu. Choć istnieje wiele hipotez na temat przyczyn demencji i chorób neurodgeneracyjnych, to jednak liczne prace naukowe wskazują na rolę stylu życia w ich rozwoju. Według badania opisanego na łamach czasopisma „Journal of Alzheimer's Disease” siedzący tryb życia zwiększa ryzyko zachorowania na demencję u osób starszych w takim samym stopniu jak predyspozycje genetyczne. Warto przy tym pamiętać, że choroby neurodegeneracyjne, kojarzone z wiekiem starczym, mogą zacząć się rozwijać już na początku trzeciej dekady życia. Odpowiednio wcześnie należy im zatem przeciwdziałać.
Dbamy o siebie z Nuga PL🇵🇱

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Nuga Best

Ciągle prowadzimy badania, aby być odpowiedzią na najnowsze tendencje oraz potrzeby Klientów, pozostając na bieżąco z ciągle zmieniającą się branżą urządzeń medycznych.

Nuga Best Polska

W poszukiwaniu google optymalizacja strony seo-web.com.pl