Westerplatte to półwysep na Morzu Bałtyckim, od którego ataku rozpoczęła się II wojna światowa. Teraz przyjeżdżają tu turyści, aby obejrzeć ogromny pomnik poległych podczas obrony półwyspu i zapoznać się z wystawą, która opowiada o tym historycznym momencie. Na Westerplatte można dostać się autobusem (z Dworca Głównego) lub - latem - statkiem.
5. W pobliżu znajdują się Gdynia i Sopot
Gdańsk, Sopot i Gdynia są częścią jednej aglomeracji i dlatego nazywane są Trójmiastem, czyli po rosyjsku „Trójmiasto”. Sopot to chyba najsłynniejszy kurort nadmorski w Polsce. W tym małym miasteczku jest wiele barów, kawiarni i dyskotek, a latem na plaży odbywają się pokazy filmów na świeżym powietrzu. Główne atrakcje Sopotu to „Krzywy Domek”, Opera Leśna i półkilometrowe molo - najdłuższe nad Bałtykiem. W szczycie sezonu turystycznego na molo trzeba będzie zapłacić kilka złotych, ale poza sezonem można tu spacerować za darmo.
W Gdyni warto odwiedzić Muzeum Morskie i niedawno otwarte Muzeum Emigracji. Gdynia posiada też własne molo, które znajduje się w rejonie Gdyni-Orłowa.
6. Gdańsk - stolica polskiego Pomorza
Województwo pomorskie to niesamowity region, bogaty w przyrodę i zabytki, dlatego polecamy wyjście poza Trójmiasto. Na przykład z Gdyni można wybrać się na jednodniową wycieczkę do miasta Hel na Mierzei Helskiej. Ten słynny kurort słynie z luksusowych lasów sosnowych i czystego morza. A najważniejsza rzecz, dla której warto wybrać się na Hel, to oczywiście bałtycka szkółka fok („fokarium”)! W sezonie na półwysep można dopłynąć łodzią z Sopotu lub Gdyni, aw zimnych porach roku - pociągiem z Gdyni.
Kolejnym punktem obowiązkowym, jeśli jesteś w województwie pomorskim, jest Park Narodowy Slovinj ze wspaniałymi wydmami. Jeśli podróżujesz komunikacją miejską, to najwygodniej jest wsiąść do pociągu SKM w Gdyni, dojechać do Łęborka, a następnie przesiąść się na pociąg lub autobus, który zawiezie Cię do Łeby . Droga ze stacji do parku zajmie bardzo mało czasu, ale do wydm trzeba będzie przejść jeszcze kilka kilometrów (wjazd samochodem jest zabroniony). Jednak ci, którzy chcą, mogą wypożyczyć rower lub wsiąść do jednego z małych pociągów kursujących przez park.
7. Ciekawe muzea
Gdańsk nie zawiedzie też miłośników życia kulturalnego. Znajduje się tu nie tylko Muzeum Narodowe, w którym znajduje się słynny obraz Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny” , ale także Muzeum Bursztynu, Muzeum Morskie czy Muzeum Historyczne, które składa się z kilku oddziałów. Szczególnie interesujące jest Muzeum Wolnego Miasta Gdańska przy ulicy Długiego Targu, w którym prezentowane jest życie codzienne i wnętrza tamtej epoki.
Otwarta dla zwiedzających jest również część słynnej gdańskiej stoczni, w której pracował Lech Wałęsa i gdzie narodziła się Solidarność. W 2016 roku pojawiła się aplikacja mobilna „Solidarność to kobieta”, za pomocą której można zapoznać się ze stocznią, słuchając historii kobiet, które tu kiedyś pracowały. W stoczni mieści się również Europejskie Centrum Solidarności. Stała ekspozycja muzeum poświęcona jest historii ruchów opozycyjnych w Europie.
W styczniu 2017 roku, po ośmiu latach prac przygotowawczych, otwarto w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.
8. W Gdańsku znajduje się ulica Puszkina
Puszkin nigdy nie był w Gdańsku, ale ulica nazwana jego imieniem jest tam. Fajna mała rzecz! I w tym mieście (podobnie jak w niektórych innych polskich miastach) jest kilka ulic nazwanych imionami bohaterów literackich. A jak po tym nie przyjeżdżać?