Przyczyny urazów kręgosłupa

Na początek warto trochę przypomnieć sobie o anatomii. Kręgosłup składa się ze stosunkowo małych pojedynczych kości - kręgów, umieszczonych jedna nad drugą. Dyski znajdują się między trzonami kręgów, dzięki czemu obciążenie osiowe jest złagodzone. Sparowane procesy tworzą stawy z następującymi kręgami. Również mięśnie i więzadła są przyczepione do procesów, wzmacniając kręgosłup i zapewniając jego ruch.

Otwory w kręgach, umieszczone jeden nad drugim, tworzą kanał kręgowy - miejsce na rdzeń kręgowy. Rdzeń kręgowy jest przedłużeniem mózgu i składa się z włókien nerwowych, które przenoszą polecenia z mózgu do naszych narządów i mięśni, a informacje z receptorów czuciowych, wręcz przeciwnie, wędrują z obrzeża do ośrodkowego układu nerwowego w celu przetworzenia.

Pomimo swojej ochronnej roli i wrodzonej siły kręgosłup (a wraz z nim rdzeń kręgowy) jest podatny na uszkodzenia. Przyczyny tego można podzielić na dwie grupy.

Kontuzje. Powodują do 90% wszystkich urazów kręgosłupa. Najczęściej są to urazy w wyniku wypadków drogowych, a ponad 30% takich przypadków wiąże się z używaniem alkoholu lub nielegalnych substancji. Również duży odsetek urazów kręgosłupa występuje w wyniku upadków z wysokości. Obejmuje to również „uraz nurka” - typowy uraz kręgosłupa szyjnego. Podobna liczba urazów kręgosłupa wiąże się z gwałtownymi przyczynami (na przykład rany postrzałowe).

Powody nie traumatyczne. Zajmują mniejszy udział w porównaniu z traumatycznymi, jednak w ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby takich przypadków. Przyczyny nieurazowe obejmują guzy różnego rodzaju, w tym naczyniaki krwionośne, guzy układu krwiotwórczego i przerzuty guzów w kości.

Do zniszczenia kręgów mogą przyczynić się zmiany zwyrodnieniowe, takie jak osteochondroza czy osteoporoza, które często rozwijają się wraz z wiekiem. Występują uszkodzenia naczyń i autoimmunologiczne. W niektórych przypadkach przyczyną może być infekcja (gruźlica kości).

Według statystyk mężczyźni są dwukrotnie bardziej podatni na urazy kręgosłupa niż kobiety, w szczytowym wieku ryzyka - 15-29 lat i powyżej 60 lat.

Bądź zdrowy i młody z Nuga Best ❤️

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Nuga Best

Ciągle prowadzimy badania, aby być odpowiedzią na najnowsze tendencje oraz potrzeby Klientów, pozostając na bieżąco z ciągle zmieniającą się branżą urządzeń medycznych.

Nuga Best Polska

W poszukiwaniu google optymalizacja strony seo-web.com.pl