Zużycie i zwyrodnienie kręgosłupa

Nasz kręgosłup składa się z trzonów i łuków kręgów, stawów kręgowych, wyrostków kolczystych i poprzecznych, krążków międzykręgowych, więzadeł, więzadeł i innych elementów. W kręgosłupie znajduje się również kanał kręgowy i miejsca wyjścia nerwów (otwory perforacyjne). Zużycie rozumiane jest jako procesy degradacji tych struktur i ich funkcji.

Kiedy krążek międzykręgowy jest zużyty, mówimy o zwyrodnieniu . Prowadzi to do zmniejszenia liczby komórek i zaburzeń czynnościowych tych komórek. Powoduje to utratę zawartości płynów i elastyczności. Zmniejsza się wysokość krążka międzykręgowego. W krążku międzykręgowym pojawiają się pęknięcia, które następnie prowadzą do przepukliny dysku i innych objawów zużycia.

Przy zużyciu struktur kostnych (spondyloza, osteochondroza), narośla kostne gromadzą się wzdłuż krawędzi kości (osteofity). Ogranicza to mobilność dotkniętego segmentu. Kostnienie w kanale kręgowym, wraz z pogrubieniem i stwardnieniem więzadeł, więzadeł i torebek, prowadzi do zwężenia kanału kręgowego i / lub zwężenia nerwowo-torbielowatego , jeśli występuje w okolicy wyjścia zakończeń nerwowych (otwór oczkowy). Zużycie krążka międzykręgowego i kręgów często prowadzi do obrzęku kości. Artrozę stawów kręgowych nazywamy artrozą stawu kręgowego lub artrozą stawu międzykręgowego .

Zużycie często łączy wiele struktur i prawie zawsze zaczyna się na krążku międzykręgowym. Oprócz wieku znamy inne zewnętrzne przyczyny takiego zużycia, np. Wieloletnia ciężka praca fizyczna może prowadzić do zmian w kręgosłupie. Ponadto indywidualne predyspozycje człowieka, określone sporty i ich intensywność, a także palenie tytoniu i nadwaga wpływają na proces degradacji kręgosłupa. Dlatego jest bardzo logiczne, że obraz choroby i dolegliwości zwykle rozwija się powoli. Wszyscy musimy sobie uświadomić: jeśli zrozumiemy, jak mało uwagi poświęca się plecom wielu ludzi, to nic dziwnego, że pewnego dnia plecy pokażą nam rachunek w postaci bólów i dolegliwości, których nie da się już wyeliminować poprzez trening i masaż.

Większość problemów z plecami występuje w okolicy lędźwiowej.

U trzech czwartych wszystkich osób w wieku trzydziestu lat można znaleźć pęknięcia w poszczególnych krążkach międzykręgowych. W wieku od trzydziestu do czterdziestu lat cztery na dziesięć osób ma zużyte stawy kręgowe, w wieku siedemdziesięciu lat prawie każdy je ma. O tym, jak bardzo postępuje normalne zużycie, decydują dwa czynniki: nasze geny i styl życia.

Szacuje się, że od 60 do 80% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu pleców. Około 40% często lub nawet stale boryka się z nimi. 62% problemów z plecami występuje w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Odnosi się to do „bólu pleców” w klasycznym znaczeniu. Kręgosłup szyjny jest zajęty w 36% przypadków, a kręgosłup piersiowy tylko w 2%.

Bądź zdrowy i młody z Nuga Best ❤️

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież


Nuga Best

Ciągle prowadzimy badania, aby być odpowiedzią na najnowsze tendencje oraz potrzeby Klientów, pozostając na bieżąco z ciągle zmieniającą się branżą urządzeń medycznych.

Nuga Best Polska

W poszukiwaniu google optymalizacja strony seo-web.com.pl